Guest Information List

2017/06/23 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

17:50-19:40 “Music Program 2”
Invisible light : Ryouta Takahashi (Director), Minami Obata, Toshikazu Yoshitake, Hiroki Sato (Cast)
The day when the cicadas crowed : Yusuke Sakakibara (Director), Sadao Suzuki, Aiko Kino (Cast)
Spear and Shield : Keita Kawahara (Director)
TOKYO UPSIDE DOWN : Shigeru Nagasaka (Director)

20:00-21:50 “CG Animation Program 2”
Ylion and Callysia : Mitsunori Murata (Co-director), Hiroyuki Yoshida (CG director)
Water Colors : Takashi Yoneoka (Director)

2017/06/25 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “CINEMA FIGHTERS PROGRAM”
Destination : Shiro Tokiwa (Director)
SWAN SONG : Ken Ochiai (Director)

2017/06/02 / SPACE O

15:40-17:30 “Shibuya Diversity Program”
Samira : Dejan Bućin (Cast)

20:00-21:50 “Cinematic Tokyo Program”
TOKYO GIGANTIC GIRLS : Yaz Okamura (Creative Director)
The Sigh of Language : Slony Sow (Director, Writer, Producer), Eriko Takeda, Rei Natsumi (Cast), Yoshikazu Yann Gahier (Producer)
Divine Hammer : Anise Mariko Lew (Director), Autumn Teiko Lew (Cinematographer)
TO & KYO : Yaz Okamura, Hiroaki Matsu (Creative Director)
Cobblers Hands in Asakusa : Daisuke Ishihara (Director)
TOKYO ONDO -BEATS AND TEMPERATURES- : Yaz Okamura, Hiroaki Matsu (Creative Director)
HOME AWAY FROM HOME : Yukinori Makabe (Director), Hershel Peppers, Elizabeth Seymour(Cast)

2017/06/02 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

15:40-17:30 “Save the Earth! Program supported by RINREI”
Water, Please. : Mlu Godola (Director), Motheo Mphahlele (Cinematographer)
Gardeners of the Forest : Ceylan Carhoglu (Director)

17:50-19:40 “Music Program 1”
Kiritansu no Uta : Yuki Saito (Director)
AUTUMN OF WOMAN : Ryo Kawasaki (Director), Mizuho Misato (Cast)
far away : Yuho Ishibashi (Director), Ippei Tanaka (Cast), Yushi Kisa (Producer)
from HERE : Yokoyama Kensuke (Director, Writer, Editor), Fukasawa Miki, LU KEQUAN, Takuya Suetake, Shogen (Cast)
Creepy Nuts (MC R.Shitei and DJ Matsunaga) / Joendanyusho (Best Supporting Actor) : N2B+peledona (Three Directors)

2017/06/03 / SPACE O

11:20-13:10 “Save the Earth! Program supported by RINREI”
Water, Please. : Mlu Godola (Director), Motheo Mphahlele (Cinematographer)
Gardeners of the Forest : Ceylan Carhoglu (Director)

15:40-17:30 “CG Animation Program 1”
Mishimasaiko : minchi (Art Director, Original Script)

2017/06/03 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

11:20-13:10 “War and the Power To Live Program supported by Red Cross 1”
Hassan in Wonderland : Ali Kareem Obaid (Director)

2017/06/04 / SPACE O

11:20-13:10 “CG Animation Program 2”
Ylion and Callysia : Takashi Nakamura (Director), Mitsunori Murata (Co-director), Hiroyuki Yoshida (CG director)
Water Colors : Takashi Yoneoka (Director)

15:40-17:30 “War and the Power To Live Program supported by Red Cross 1”
Hassan in Wonderland : Ali Kareem Obaid (Director)

2017/06/04 / SPACE O

★Special Event★

13:30-15:20 “Screening and Award Presentation of “Kawagoe City Short Film Award””

Guest: Masachika Ichimura (Actor)

*This event is in Japanese only.

2017/06/04 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Music Program 2”
Invisible light : Ryouta Takahashi (Director), Hiroki Sato, Minami Obata (Cast)
The day when the cicadas crowed : Sadao Suzuki, Aiko Kino (Cast)
Spear and Shield : Keita Kawahara (Director)
TOKYO UPSIDE DOWN : Shigeru Nagasaka (Director), Hisato Hashizume (Producer)

2017/06/06 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 9”
Dashi : Daishi Kato (Director), Atsuko Shikata, Hatsuna Bozono (Cast)
Ms. Strangedisposition or: How I Desire to Be Rich : Taishi Shiode (Director)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 6”
I want to see you again in my dreams, Okâsan : Sei Sugiura (Producer), Ohzora Kimishima (Music Director), Hana Taguchi (Singer-songwriter)
Green Paradise : Ogie Tiglao (Director)
Seed : Alvin Lee (Director)

2017/06/07 / Laforet Museum HARAJUKU

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 10”
Forest of Copper Columns : Russell Morton (Director)
NAGISA : Takeshi Kogahara (Director), Takashi Aoki (Producer)
Hitchhiker : Jero Yun (Director)
Yukotopia : Daigo Matsui (Director)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 7”
From Hasakah With Love : Mohammad Farahani (Director), Fatemeh Atefinashrodkoli (Producer)
April fish : Kazutomo Ogata, Eiichi Takahashi (Director), Daichi Nogawa, Yuji Ookusu, Mika Kuroki, Ayaka Horii (Cast), Masatsugu Narita (Producer), Satoru Kamiyama, Yuma Kure (Music)

2017/06/07 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 3”
SIREN : Nobuyuki Miyake (Director), Tatsuo Ito (Producer)

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 8”
The Future Looked Bright : Adrien Lacoste (Director), Erika Nagamine, Motokatsu Suzuki (Cast)
Han : Jonathan Choo (Director)
kyonetsu : Yuji Mitsuhashi (Director), Ukyo Nagura, Kyoko Takahashi, Daiki Kato (Cast)

2017/06/08 / Laforet Museum HARAJUKU

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 6”
I want to see you again in my dreams, Okâsan : Sei Sugiura (Producer), Jainjit Limthornbenjapol (Cast), Cheeranat Chiarakul (Photographer)
Green Paradise : Ogie Tiglao (Director)
Seed : Alvin Lee (Director)
A human being is good : Shintaro Hihara (Director), Shotaro Izumi, Yoshiko Tatsumi (Cast)

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 9”
Dashi : Daishi Kato (Director), Hikaru Takanezawa, Hatsuna Bozono, Hiromi Nagayama, Koji Makino, Yuzuha Kobayashi (Cast)
Ms. Strangedisposition or: How I Desire to Be Rich : Taishi Shiode (Director)

17:50-19:40 “International Program 2”
At Home : Francois Raffenaud (Director)

20:00-21:50 “International Program 5”
Good Luck Marc : Ronen Eldar (Director)
Forever Now : Kristian Håskjold (Director), Eva Kristine Lendorph Christensen (Production Designer)

2017/06/08 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 7”
From Hasakah With Love : Mohammad Farahani (Director), Fatemeh Atefinashrodkoli (Producer)

15:40-17:30 “International Program 8”
“The Talk” True Stories About The Birds & The Bees : Alain Delannoy (Director)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 4”
RM10 : Emir Ezwan (Director), Norhayati Md Noh (Subtitlist)
PING PANG : Youichi Tanaka (Director)
Cube : Maksim Kodarov (Director)
Johnny’s Day Off : Hiroyuki Shintani (Director), Yuta Kanai, Noa Kawazoe (Cast)

20:00-21:50 “Asia International & Japan Program 1”
Frame in Love : Wonjun Lee (Director), Hye Sung Beak (Producer)
Grandfather : Amar Kaushik (Director), Mitul Dikshit, Raj kumar Gupta (Producer)
mit Kenji und Keisuke : misaki matsui (Director, Narrator), Saori Yamamoto (Editor)

2017/06/09 / Laforet Museum HARAJUKU

11:20-13:10 “International Program 8”
“The Talk” True Stories About The Birds & The Bees : Alain Delannoy (Director)

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 8”
The Future Looked Bright : Adrien Lacoste (Director), Yanis Deschamps (Producer), Hans Bobanovits (Cinematographer), Shinichi Shirahata, Masaya Mimura (Cast)
Han : Jonathan Choo (Director)
kyonetsu : Yuji Mitsuhashi (Director), Ukyo Nagura, Kyoko Takahashi, Daiki Kato (Cast)

15:40-17:30 “International Program 4”
The Immaculate Conception Photography Gallery : Jeffrey Zablotny (Director), Taylor Bateman (Producer)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 2”
January Letter : Kanji Matsuura (Director)
The Silent Mob : Harfan Agustriansyah (Director, Writer), Candra Adi Setiawan (Producer)
born,bone,boon. : Gori (Director)

2017/06/09 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 5”
O-Bento : Motoyuki Itabashi (Director)
DECEMBER 17 : Yuji Hariu (Director), Hidekazu Mashima (Cast)

17:50-19:40 “International Program 5”
Good Luck Marc : Ronen Eldar (Director)
Forever Now : Kristian Håskjold (Director), Eva Kristine Lendorph Christensen (Production Designer)

2017/06/10 / Laforet Museum HARAJUKU

11:20-13:10 “Asia International & Japan Program 1”
Frame in Love : Wonjun Lee (Director), Hye Sung Beak (Producer), Yoon sung won, Hyun ri (Cast)
Don’t Give Up : Yoshihiro Sato (Cast)
Grandfather : Amar Kaushik (Director), Mitul Dikshit, Raj kumar Gupta (Producer)
mit Kenji und Keisuke : misaki matsui (Director, Narrator), Saori Yamamoto (Editor)

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 4”
RM10 : Emir Ezwan (Director), Norhayati Md Noh (Subtitlist)
PING PANG : Youichi Tanaka (Director), Erisa Yanagi (Cast)
Cube : Maksim Kodarov (Director)
Johnny’s Day Off : Hiroyuki Shintani (Director), Yuta Kanai, Noa Kawazoe, Reon Kadena, Chihiro Otsuka (Cast)

17:50-19:40 “International Program 1”
For better or for worse : Manu De Smet (Producer)

20:00-21:50 “Asia International & Japan Program 3”
Satie’s “Parade” : Koji Yamamura (Director)
SIREN : Nobuyuki Miyake (Director), Tatsuo Ito (Producer)

2017/06/10 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

11:20-13:10 “International Program 4”
The Immaculate Conception Photography Gallery : Jeffrey Zablotny (Director), Taylor Bateman (Producer)

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 2”
January Letter : Kanji Matsuura (Director)
The Silent Mob : Harfan Agustriansyah (Director, Writer), Candra Adi Setiawan (Producer), Tendra Leonard Pardamean (Music Director)

15:40-17:30 “International Program 3”
THE WORLD IN YOUR WINDOW : Hori Ahipene (Casting Director)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 10”
NAGISA : Takeshi Kogahara (Director), Takashi Aoki (Producer)

20:00-21:50 “International Program 2”
At Home : Francois Raffenaud (Director)

2017/06/11 / Laforet Museum HARAJUKU

11:20-13:10 “Asia International & Japan Program 5”
Fish in Puddle : Wong Suk Nga Yabee (Director)
O-Bento : Motoyuki Itabashi (Director), Keisuke Shibasaki, Yumi Shimizu (Cast)
DECEMBER 17 : Yuji Hariu (Director), Shion Ishizuka (Cast)

2017/06/13 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

20:00-21:50 “Cinematic Tokyo Program”
TOKYO GIGANTIC GIRLS : Hiroaki Matsu (Director)
The Sigh of Language : Slony Sow (Director, Writer, Producer), Eriko Takeda, Rei Natsumi (Cast), Yoshikazu Yann Gahier (Producer)
Super Trotter – Ep 01 : Pranay Patwardhan (Director)
TO & KYO : Hiroaki Matsu (Creative Director)
TOKYO ONDO -BEATS AND TEMPERATURES- : Hiroaki Matsu (Creative Director)

2017/06/14 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Music Program 1”
AUTUMN OF WOMAN : Ryo Kawasaki (Director), Mizuho Misato, Doromi Shishi (Cast)
far away : Yuho Ishibashi (Director), Hikari Shinoda, Ippei Tanaka, Ayane Naoi (Cast), miimu (Artist)
from HERE : Yokoyama Kensuke (Director, Writer, Editor), Fukasawa Miki (Cast)

20:00-21:50 “CG Animation Program 2”
Ylion and Callysia : Mitsunori Murata (Co-director), Hiroyuki Yoshida (CG director)
Water Colors : Takashi Yoneoka (Director)
Way of Giants : Alois Di Leo (Director)

2017/06/15 / iTSCOM STUDIO & HALL

15:40-17:30 “Asiana International Short Film Festival (AISFF) Program from Korea”
Guest : Kristin Ji (AISFF Programmer)

20:00-21:50 “Music Program 2”
Invisible light : Ryouta Takahashi (Director), Minami Obata, Hiroki Sato (Cast)
The day when the cicadas crowed : Sadao Suzuki, Aiko Kino (Cast)
Spear and Shield : Keita Kawahara (Director)
TOKYO UPSIDE DOWN : Shigeru Nagasaka (Director)
NEW : Shogo Kusano (Director)

2017/06/15 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 10”
NAGISA : Takeshi Kogahara (Director), Takashi Aoki (Producer), Himeka Asami (Cast)

17:50-19:40 “International Program 4”
The Immaculate Conception Photography Gallery : Jeffrey Zablotny (Director), Taylor Bateman (Producer)

20:00-21:50 “Kaohsiung Film Festival Program from Taiwan”
Arnie : Rina B. Tsou (Director)
Guest : Wei-chu SHIH (KFF Short Film Manager)

2017/06/16 / iTSCOM STUDIO & HALL

13:30-15:20 “Kaohsiung Film Festival Program from Taiwan”
Arnie : Rina B. Tsou (Director)
Guest : Wei-chu SHIH (KFF Short Film Manager)

2017/06/16 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “War and the Power To Live Program supported by Red Cross 2”
Journey to Aleppo : Juuso Lavonen (Director)

17:50-19:40 「CINEMA FIGHTERS プログラム」
終着の場所:常盤司郎(監督)
SWAN SONG:落合賢(監督)

2017/06/17 / iTSCOM STUDIO & HALL

11:20-13:10 “CINEMA FIGHTERS PROGRAM”
Destination : Shiro Tokiwa (Director)
SWAN SONG : Ken Ochiai (Director)

15:40-17:30 “War and the Power To Live Program supported by Red Cross 2”
Journey to Aleppo : Juuso Lavonen (Director)

17:50-19:40 “Cinematic Tokyo Program”
TOKYO GIGANTIC GIRLS : Hiroaki Matsu (Director)
The Sigh of Language : Slony Sow (Director, Writer, Producer), Eriko Takeda, Rei Natsumi (Cast), Yoshikazu Yann Gahier (Producer)
Divine Hammer : Anise Mariko Lew (Director), Autumn Teiko Lew (Cinematographer)
TO & KYO : Tsuneo Goda (Director), Hiro Minegishi (Animator)
Cobblers Hands in Asakusa : Daisuke Ishihara (Director)
TOKYO ONDO -BEATS AND TEMPERATURES- : Hiroaki Matsu (Creative Director)

20:00-21:50 “Music Program 1”
Kiritansu no Uta : Yuki Saito (Director)
AUTUMN OF WOMAN : Ryo Kawasaki (Director), Mizuho Misato, Doromi Shishi (Cast)
far away : Yuho Ishibashi (Director), Ippei Tanaka (Cast), Koji Nishida (Cinematographer)
from HERE : Yokoyama Kensuke (Director, Writer, Editor), Fukasawa Miki, LU KEQUAN (Cast)
Creepy Nuts (MC R.Shitei and DJ Matsunaga) / Joendanyusho (Best Supporting Actor) : N2B+peledona (Three Directors)

2017/06/17 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

11:20-13:10 “Screening and Award Presentation of ‘Future City Yokohama Award’ nominated films”
A Hole : Esteban Azuela (Producer)

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 7”
April fish : Kazutomo Ogata, Eiichi Takahashi (Director), Mika Kuroki (Cast)

★Special Event★

20:00-21:50 ”Academy Program & Special Talk Event:A Script Doctor analyze ‘Sing’, the Academy Award for Live Action Short Film in this year.”

Guest: Yasuhiko Tanaka

*Special talk for this program is in Japanese only.

2017/06/18 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

11:20-13:10 “Asia International & Japan Program 8”
The Future Looked Bright : Adrien Lacoste (Director), Motokatsu Suzuki (Cast)
kyonetsu : Yuji Mitsuhashi (Director), Ukyo Nagura, Kyoko Takahashi, Daiki Kato (Cast)
The Smell : S M Kamrul Ahsan (Director)

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 6”
I want to see you again in my dreams, Okâsan : Shota Kasumi (Director), Ohzora Kimishima (Music Director)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 9”
Dashi : Daishi Kato (Director), Hikaru Takanezawa, Hiromi Nagayama (Cast)
Ms. Strangedisposition or: How I Desire to Be Rich : Taishi Shiode (Director)

2017/06/20 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

13:30-15:20 “Asia International & Japan Program 4”
PING PANG : Youichi Tanaka (Director)
Cube : Maksim Kodarov (Director)
Johnny’s Day Off : Hiroyuki Shintani (Director), Yuta Kanai, Noa Kawazoe (Cast)

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 5”
Fish in Puddle : Wong Suk Nga Yabee (Director)
O-Bento : Motoyuki Itabashi (Director)
DECEMBER 17 : Yuji Hariu (Director)

2017/06/21 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

15:40-17:30 “Asia International & Japan Program 3”
Satie’s “Parade” : Koji Yamamura (Director)
SIREN : Nobuyuki Miyake (Director), Tatsuo Ito (Producer)

2017/06/22 / Brillia SHORT SHORTS THEATER

17:50-19:40 “Asia International & Japan Program 1”
mit Kenji und Keisuke : misaki matsui (Director, Narrator), Saori Yamamoto (Editor)

Program Memu

Information